Opening | October 25 16:25-16:30 Zoom | |
16:25-16:30
Opening
|
1 Evening Session | October 25 16:30-18:40 Zoom | |
Chairman: Lajos Molnár (16:30-17:30), Ryotaro Tanaka (17:40-18:40) | ||
16:30 - 17:00
On Wigner's theorem
abstract
Peter Semrl (University of Ljubljana) |
||
17:00 - 17:30
Wigner--Uhlhorn type theorems for bijective transformations between sets of minimal tripotents
abstract
Antonio M. Peralta (Instituto de Matemáticas (IMAG). Universidad de Granada) |
||
17:30 - 17:40 Break time | ||
17:40 - 18:10
Nonlinear Birkhoff-James orthogonality preservers and the Wigner equation
abstract
Dijana Ilisevic (University of Zagreb) |
||
18:10 - 18:40
Graph of the relation induced by Birkhoff-James orthogonality.
abstract
Bojan Kuzma (University of Primorska) |
2 Night Session | October 25 20:00-22:10 Zoom | |
Chairman: Antonio M. Peralta (20:00-21:00), Li Lei (21:10-22:10) | ||
20:00 - 20:30
Linear angle and parallelism preservers of real or complex Hilbert C*-modules
abstract
Ngai-Ching Wong (National Sun Yat-sen University) |
||
20:30 - 21:00
The Mazur-Ulam property for uniform algebras
abstract
Osamu Hatori (Niigata Universtiy) |
||
21:00 - 21:10 Break time | ||
21:10 - 21:40
Tingley's problem for uniformly closed function algebras
abstract
Takeshi Miura (Niigata University) |
||
21:40 - 22:10
A Lifting Property for Banach Spaces
abstract
Fernanda Botelho (University of Memphis) |
3 Afternoon Session | October 26 13:00-15:10 Zoom | |
Chairman: Keiichi Watanabe (13:00-14:00), Takeshi Miura (14:10-15:10) | ||
13:00 - 13:30
Properties of $C$-normal operators
abstract
Ji Eun Lee (Sejong University) |
||
13:30 - 14:00
Almost disjointness preserving functionals on Banach lattices of differentiable functions
abstract
Li Lei (Nankai University) |
||
14:00 - 14:10 Break time | ||
14:10 - 14:40
Surjective isometries on a Lipschitz space on analytic functions on the open unit disc
abstract
Norio Niwa (Nihon University) |
||
14:40 - 15:10
Surjective linear isometries on unital $C^{*}$-algebra valued Lipschitz algebras
abstract
Shiho Oi (Niigata University) |
4 Evening Session | October 26 16:30-18:00 Zoom | |
Chairman: Shiho Oi | ||
16:30 - 17:00
2-iso-reflexivity of pointed Lipschitz spaces
abstract
Moisés Villegas-Vallecillos (Universidad de Cádiz) |
||
17:00 - 17:30
Topological reflexivity of isometries on algebras of matrix-valued Lipschitz maps
abstract
María de Gádor Cabrera-Padilla (University of Almería (Spain)) |
||
17:30 - 18:00
Surjective isometries on the Banach algebra of continuously differentiable maps with values in Lipschitz algebra
abstract
Daisuke Hirota (Graduate School of Science and Technology, Niigata University) |
5 Night Session | October 26 20:00-22:10 Zoom | |
Chairman: Peter Šemrl (20:00-21:00), Bojan Kuzma (21:10-22:10) | ||
20:00 - 20:30
On the order determining property of the norm of a Kubo-Ando mean in operator algebras
abstract
Lajos Molnar (University of Szeged and Budapest University of Technology and Economics) |
||
20:30 - 21:00
Lattices of projections and their isomorphisms
abstract
Michiya Mori (RIKEN) |
||
21:00 - 21:10 Break time | ||
21:10 - 21:40
A new order relation on self-adjoint operators based on their variance
abstract
Gyorgy Pal Geher (Riverlane, Cambridge, UK) |
||
21:40 - 22:10
Linear maps preserving inner functions
abstract
Javad Mashreghi (Laval University) |
6 Evening Session | October 27 16:00-18:45 Zoom | |
Chairman: Osamu Hatori (16:00-17:00), Dijana Ilišević (17:45-18:45) | ||
16:00 - 16:30
M\"obius gyrovector spaces and functional analysis
abstract
Keiichi Watanabe (Niigata University) |
||
16:30 - 17:00
A gyrogroup operation on invertible matrices
abstract
Toshikazu Abe (Ibaraki University) |
||
17:00 - 17:15 Break time | ||
17:15 - 17:45
Cancel
abstract
Sei-Ichiro Ueki (Tokai University) |
||
17:45 - 18:15
Isometries and unitaries in the Jordan setting
abstract
María Cueto-Avellaneda (University of Kent) |
||
18:15 - 18:45
Isometries of Wasserstein spaces
abstract
Dániel Virosztek (Alfréd Rényi Institute of Mathematics) |